Odborné články
Údržba a servis odvlhčovačů MASTER: jak se o ně správně starat?
Kondenzační odvlhčovače jsou poměrně jednoduchá zařízení, která ochlazují vzduch pod rosný bod, odebírají z něj vlhkost a následně jej ohřátý vracejí zpět do místnosti. Jestliže ale chcete, aby vám vydržely sloužit co nejdéle, musíte se o ně pravidelně starat.
Kondenzační odvlhčovače jsou poměrně jednoduchá zařízení, která ochlazují vzduch pod rosný bod, odebírají z něj vlhkost a následně jej ohřátý vracejí zpět do místnosti. Jestliže ale chcete, aby vám vydržely sloužit co nejdéle, musíte se o ně pravidelně starat.
Prachový filtr
Na přední části všech kondenzačních odvlhčovačů najdete filtr, který má za úkol zajistit, aby se do nitra přístroje dostávalo co nejméně prachu a nečistot. Je proto potřeba ho pravidelně čistit.
Minimálně jednou za měsíc tento filtr vyjměte, pořádně ho vytřete (např. štětcem) a vysajte. Pokud je silně znečištěný, můžete ho také propláchnout teplou vodou a v případě potřeby použít i mírný čisticí prostředek. Následně filtr dokonale vysušte a vraťte zpět na místo.
Uhlíkový filtr
Některé odvlhčovače jsou vybavené uhlíkovým filtrem, který pohlcuje zápach, ničí bakterie a funguje tak do jisté míry jako čistička vzduchu.
Tento filtr najdete pod prachovým filtrem, ale rozhodně jej nikdy neomývejte vodou. Filtr je bezúdržbový – a jakmile přestane plnit svou funkci, budete ho muset vyměnit. Kontrolujte jeho funkčnost alespoň jednou za 6 měsíců.
Žebrovaná baterie výměníku
Vaši pozornost si zasluhuje také žebrovaná baterie výměníku, která může být v závislosti na podmínkách, ve kterých odvlhčovač používáte, znečištěná. Odpojte zařízení z elektrické sítě, vyjměte baterii a malým proudem vody ji opláchněte. Dávejte si přitom pozor, abyste nenamočili přívodní kabel.
Poté baterii dokonale vysušte a vraťte na její původní místo. Je vhodné, abyste další start přístroje naplánovali až po 8 hodinách, aby baterie stihla naprosto dokonale vyschnout.
Nádrž na vodu
Při údržbě byste neměli opomíjet ani na nádrž na kondenzát, která je neustále mokrá a hrozí, že se na ní vytvoří plísně. Alespoň jednou za měsíc nádržku vyjměte, vylijte, poctivě vyčistěte a vysušte. Použít můžete houbu i měkký hadřík a nebojte se ani čisticích prostředků.
Pokud chcete, aby byl váš odvlhčovač čistý i navenek, samozřejmě se věnujte také jeho plášti. Vyhněte se ale používání chemických roztoků nebo benzínu, které by poškodily plášť zařízení. Vystačte si raději s obyčejnou mýdlovou vodou.
Před sezónou odborníka
Žádné jiné servisní práce na svém odvlhčovači neprovádějte a raději je svěřte do rukou odborníka z autorizovaného servisu. Je vhodné alespoň jednou za rok provést kontrolu chladicího média a celkovou elektronickou revizi tohoto zařízení.
Jedině tak budete mít jistotu, že vás odvlhčovač v kritické chvíli nezklame.
Tomáš Braun
Odborný prodejce a technik působící v oboru již více jak 15 let. Tomáš za dobu svého působení asistoval u nespočtu praktických aplikací, testoval a předával mnoho strojů přímo u zákazníků a prošel řadou odborných školení. Neustále sbírá zkušenosti z praxe, o které se rád podělí.
e-mail: info@manek.cz