Odborné články
Pásová vs. bloková pila Clipper. Která je lepší?
Když společnost NORTON Clipper představila svoji první pásovou pilu CB 511 určenou k řezání cihelných, pórobetonových a betonových zdících bloků, vyvstala mezi stavebníky logická otázka: bude pro mě výhodnější pořídit si pásovou nebo spíše blokovou pilu?
Když společnost NORTON Clipper představila svoji první pásovou pilu CB 511 určenou k řezání cihelných, pórobetonových a betonových zdících bloků, vyvstala mezi stavebníky logická otázka: bude pro mě výhodnější pořídit si pásovou nebo spíše blokovou pilu? Odpovědět není snadné, přesto se o to pokusíme v tomto článku.
Pásová pila: lehčí, tišší, rychlejší
Pásová pila CB 511 váží pouhých 203 kg, takže je o poznání lehčí než drtivá většina blokových pil – pro srovnání model JUMBO 900 váží skoro dvojnásobek: 360 kg. Nižší hmotnost s sebou nese výhody v podobě snadnější manipulace a vyšší mobility.
Použití řezacího pásu namísto diamantového kotouče přináší obrovskou výhodu v možnostech řezu: ačkoliv je pásová pila menší, dokáže řezat až do výšky 508 mm a do délky 660 mm. Takové parametry vám blokové pily nenabídnou – některé robustní modely zvládnou větší délku, ale rozhodně ne výšku. I velké blokové pily s průměrem kotouče 900 mm řežou maximálně do hloubky 370 mm.
Pásová pila CB 511 je výkonný stroj pro přesné řezání cihelných, pórobetonových a betonových zdících bloků jako je Porotherm, Ytongu a zároveň umožňuje i řezání zateplení a izolací.
Ve srovnání s blokovými pilami má pásová pila díky tenkému pilovému listu minimální prořez a jinou technologii řezu, takže při práci tolik nepráší, je rychlejší a tišší. Hlavní výhodou pásové pily je řezání přesných prvků a možnost řezání za sucha s minimem prašnosti. U pásových pil nemusíte řezací pás chladit, což přináší ekonomické i servisní výhody – právě vodní čerpadlo je totiž součástka, která u blokových pil nejčastěji vyžaduje servis.
Co se týče rychlosti, v závislosti na druhu řezaného materiálu je pásová pila 2x – 3x rychlejší než pila bloková. Je to dáno zejména menším prořezem, pásová pila řezaný materiál tolik neobrušuje, jako jím spíše prochází. Časová úspora se pozitivně projevuje v efektivitě práce i mzdových nákladech.
Opomenout nesmíme ani fakt, že pásová pila CB 511 pracuje s napětím 230 V, takže jí k napájení stačí jednofázová zásuvka či elektrocentrála. Oproti tomu větší blokové pily téměř vždy vyžadují třífázový okruh s napětím 400 V.
Obr. Pásová pila
Bloková pila: robustnější, výkonnější
Jak už jsme naznačili výše, blokové pily bývají těžší a robustnější, což umožňuje jejich použití i v extrémně náročných podmínkách. Pila je při práci stabilní a má pevné vedení, takže s ní můžete provádět na mm přesné řezy bez jakéhokoliv rizika.
Velikost blokových pil, respektive kotoučů, kterými lze pily osadit, vám dává možnost řezat i velmi dlouhé kamenné bloky – model JUMBO 1 000 zvládne řezat až do délky 720 mm. To je o 60 mm více, než dokáže pásová pila CB 511.
Díky využívání diamantových kotoučů jsou blokové pily praktičtější a univerzálnější. Můžete je totiž osadit kotoučem na libovolný materiál a řezat s nimi beton, cihlu nebo třeba i tvrdou žulu. Oproti tomu použití pásových pil je (alespoň prozatím) omezené, jelikož s nimi uříznete pouze měkčí materiály - cihelné, pórobetonové a betonové zdící bloky, případně izolace.
Sílu blokových pil podtrhuje také výkonný motor, např. model JUMBO 900 je osazený elektromotorem o výkonu 7,5 kW. To je podstatný rozdíl oproti pásové pile, kterou pohání motor o výkonu pouhých 1,85 kW.
Závěr: misky vah se naklání k pásovým pilám
Z výše uvedeného přesto vyplývá, že většině stavebních firem se vyplatí spíše investice do pásové pily. Je lehčí, rychlejší a tišší, nemá tak velké nároky a ve většině případů vám odvede naprosto skvělou službu.
Blokové pily doporučujeme těm firmám, které potřebují řezat extrémně velké zdící bloky, případně extrémně tvrdé materiály. V takovém případě už je použití pásové pily nedostačující a je na místě pořídit blokovou pilu.
Zobrazit blokové a pásové pily
Tomáš Braun
Odborný prodejce a technik působící v oboru již více jak 15 let. Tomáš za dobu svého působení asistoval u nespočtu praktických aplikací, testoval a předával mnoho strojů přímo u zákazníků a prošel řadou odborných školení. Neustále sbírá zkušenosti z praxe, o které se rád podělí.
e-mail: info@manek.cz