Odborné články
Jak vybrat kardanovou elektrocentrálu za traktor?
V zemědělství, ale i v dalších odvětvích dochází k situacím, kdy je potřeba zpřístupnit dodávky elektrické energie nezávisle na distribuční síti. Každé zemědělské družstvo, farmu, líheň, dojírnu či mlékárnu postihne čas od času výpadek elektrického proudu, kde následky mohou představovat velkou finanční ztrátu. Tehdy je potřeba najít spolehlivý a efektivní záložní zdroj, který to dokáže a zároveň je mobilní a efektivní. Elektrocentrály poháněné kardanem představují vhodné řešení pro takové případy.
V zemědělství, ale i v dalších odvětvích dochází k situacím, kdy je potřeba zpřístupnit dodávky elektrické energie nezávisle na distribuční síti. Každé zemědělské družstvo, farmu, líheň, dojírnu či mlékárnu postihne čas od času výpadek elektrického proudu, kde následky mohou představovat velkou finanční ztrátu. Tehdy je potřeba najít spolehlivý a efektivní záložní zdroj, který to dokáže a zároveň je mobilní a efektivní. Elektrocentrály poháněné kardanem představují vhodné řešení pro takové případy. V čem tkví jejich výhody a co je třeba zvážit při výběru takové elektrocentrály, jsme pro vás shrnuli v tomto článku.
Kardanové elektrocentrály jsou v řadě firem, zemědělských družstev nebo na farmách využívány zejména jako nouzový záložní zdroj elektrické energie a to pro případ, že by došlo k neočekávanému výpadku proudu. Zároveň mohou posloužit jako zdroj energie mimo zabudovanou distribuční síť. Jsou poháněny kardanovou hřídelí, která propojí elektrocentrálu s přistaveným traktorem. Centrála tak pouze využívá a transformuje energii z traktoru a nepotřebuje vlastní motor. Tyto elektrocentrály představují velmi nízké časové i finanční náklady na údržbu a jsou okamžitě připravené k použití.
Podívejme se na důležité parametry kardanových elektrocentrál a jaké faktory je třeba zvážit při jejich výběru.
Provozní výkon elektrocentrály
Prvním krokem je určit požadovaný výkon elektrocentrály. Musíte zjistit, kolik elektrické energie potřebujete pro své konkrétní účely. To vám pomůže rozhodnout se, zda potřebujete menší jednotku pro nižší energetické nároky například osvětlení v hospodářském prostoru nebo administrativní část, nebo větší elektrocentrálu, která napájí například kompresor, čerpadlo anebo celou líheň či dojírnu. Udělejte si přehled o spotřebičích, které plánujete napájet, a zjistěte jejich maximální výkon (udávaný ve wattech). Sčítejte tyto hodnoty, abyste získali celkovou energetickou potřebu.
Je dobré zvolit elektrocentrálu s určitou rezervou výkonu. To vám umožní flexibilitu a zajistí, že elektrocentrála zvládne i krátkodobé zvýšení spotřeby energie. Doporučuje se volit elektrocentrálu s výkonem, který je o 10-20% vyšší než vaše maximální energetické potřeby. S větším výkonem elektrocentrály obvykle roste také spotřeba paliva. Zvažte tedy také efektivitu a hospodárnost elektrocentrály. Pokud máte dostatečně silný traktor, tak elektrocentrála hravě zvládne i krátkodobé přetížení. To hlavně pro prvotní rozběh silnějších spotřebičů.
Kompatibilita elektrocentrály s traktorem
U kardanových elektrocentrál slouží jako motor připojený traktor. Je proto potřeba znát jeho výkon a zároveň vědět, jaký výkon vyžaduje připojená elektrocentrála. Udávající jednotkou je v tomto případě HP (horse power), tedy koňská síla motoru. Klasické traktory zpravidla mívají výši HP minimálně 50, což vystačí na základní elektrocentrálu. U těch náročnějších už je poté zapotřebí i výkonnější traktor. Všechny tyto specifikace lze vždy nalézt v technických datech dané elektrocentrály.
Pokud zrovna nebude mít po ruce silný traktor a k dispozici silnou elektrocentrálu, nezoufejte. Z elektrocentrály dostanete výkon přímo úměrný připojenému traktoru, takže elektřina bude vždy.
Regulace napětí
Dalším důležitým prvkem je regulace napětí, která zajišťuje spolehlivé a bezpečné napájení. Drtivá většina běžných elektrocentrál reguluje takzvanou kapacitní/kompaudní regulací, která je vhodná pro většinu běžných spotřebičů a snese i relativně vysoké zatížení motoru. Kolísání napětí se u tohoto typu pohybuje okolo 4-5%.
Naproti tomu elektrocentrály vybavené regulací Automatic Voltage Regulation (AVR) monitorují a udržují stabilní napětí, což je zásadní pro ochranu elektrických zařízení citlivých na kolísání napětí a přepětí, jako jsou měřící přístroje, počítače nebo svářecí zařízení. Výkyv frekvence a napětí bývá v rozsahu +- 0,5%.
Jednoduché a bezúdržbové řešení
Kromě dalších výhod oproti klasickým benzínovým či dieselovým elektrocentrálám jsou kardanové elektrocentrály známé svou jednoduchostí a nízkými servisními náklady. Díky své konstrukci využívající motor traktoru jako pohon a nemají samostatný palivový systém, což snižuje nutnost údržby. Jednotky jsou navrženy s ohledem na snadnou instalaci a použití. Stačí je propojit se standardizovaným kardanovým spojením traktoru a mohou být spuštěny.
MEDVED - kardanové elektrocentrály s tradicí
Pokud přemýšlíte o zakoupení kardanové elektrocentrály za traktor, mezi jedničky na trhu rozhodně patří ty od značky MEDVED. Jsou vyráběny v České republice a již 30 let dodávají profesionální elektrocentrály pro zemědělské využití. Modelová řada MEDVED M-Watt obsahuje širokou škálu kardanových elektrocentrál, které splňují požadavky i těch nejnáročnějších klientů.
Pokud si nejste jistí výběrem vhodného typu kardanové elektrocentrály, nebo se chcete poradit o vhodnosti použití agregátu, neváhejte se na nás obrátit!
Kardanové elektrocentrály značky MEDVED máme skladem a provádíme jejich autorizovaný servis s nabídkou náhradních dílů. K tomu nabízíme slevu 15 % na pozáruční servisní práce.
Přejít na nabídku nabídku kardanových elektrocentrál
Tomáš Braun
Odborný prodejce a technik působící v oboru již více jak 15 let. Tomáš za dobu svého působení asistoval u nespočtu praktických aplikací, testoval a předával mnoho strojů přímo u zákazníků a prošel řadou odborných školení. Neustále sbírá zkušenosti z praxe, o které se rád podělí.
e-mail: info@manek.cz